Recliners
-
$1,229.95
$2,109.95
Save $880.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Pincara |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Umber |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• 32% polyester and 68% PVC • 100% leather |
| DIMENSIONS | |
| Width | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Weight | 149.61 lb(s) / 67.86 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 36 inch(es) / 91.44 cm |
| Height | 30.5 inch(es) / 77.47 cm |
| Depth | 35.2 inch(es) / 89.41 cm |
| Weight | 162.79 lb(s) / 73.84 kg |
| Volume | 22.37 cu. ft. / 0.63 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052964721 |
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this queen sofa sleeper's good looks and affordable + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this sectional takes cozy and inviting to a higher level. The + More
-
Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
$2,699.95
Save $1,130.00
$1,569.95
VonRyan U1040018 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Get ready to indulge in pure bliss. With this power reclining loveseat, you'll experience unparalleled + More
-
Casual and contemporary, this oversized chair suits those with a keen eye for everyday luxury. Its expertly + More
-
$859.95
Save $360.00
$499.95
Braydunn A3000821 Swivel Glider Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel Glider)Settle into the buttery softness of this accent chair. Upholstered in a combination of luscious + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this 4-piece entertainment center. Its rustic finish and + More
-
$2,109.95
Save $880.00
$1,229.95
Pincara PCU1380042 Power AutoGlide Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)
